Umut Kimde?

Oyun Bilgileri

Oyun Hakkında: 

Umut Kimde oyunu ilk defa 2000 yılında oynandı. Direnişte olan İzsu işçilerine destek amaçlı bir oyun olarak hazırlandı. Topluluk daha önce “Can Şenliği Oyuncuları” nın Nazım Hikmet’in “Umut” isimli şiirinden oyunlaştırdıkları aynı isimli oyunu izlemişti. Şiiri daha sonra incelendiğinde çalışılabilir bir metin olduğu düşünüldü. Şiirin oyunlaştırmaya müsait bölümleri günümüz kapitalist dünyasına eleştirel bir bakışla güncellenerek “Umut Kimde” isimli oyun hazırlandı.

Oyunun epizotlardan oluşan yapısı sayesinde belirli bir güncelliğe denk düşen daha sonra hazırlanmış bir epizot oyunun yapısını bozmayacak şekilde oyuna eklenebiliyor. Örneğin; İzsu işçilerinin direnişinde; işçilerle yapılan söyleşilerde, işçiler Rahşan Ecevit’in atıldıklarından haberdar olmadığını, eğer haberdar olsaydı kendilerinin tekrar işe alınacaklarını söylüyorlardı. Bunu üzerine “kendi aralarından çıksa bile düzen içinde yükselen bir insanın kendi mücadelelerinde onlara destek olmasının olanaksız olduğu” nu konu alan “Merdiven Masalı”  isimli başka bir oyun eklendi.

Umut Kimde oyunu DKTT’nin ilk sokak oyunudur. Bu oyunla beraber bir sokak oyununa özgün koşullar (mümkün oldukça az söz kullanma, sokak oyunculuğu, sokaktaki seyirciyle kurulan ilişki v.b.) deneyimlendi. Bu sonraki sokak oyunlarında topluluk için ön açıcı oldu.

Oyun Tarihi: 

Şubat, 2000

Oyun Metni: