Duvar - 1 Mayıs Oyunu

Oyun Hakkında: 

Daha önceki 1 Mayıs deneyimlerimizde yaşadığımız çeşitli sorunlar nedeniyle 2002 yılında değişik bir biçim denemeye karar verdik. Bu sorunlar kortejler halinde yürüyen bir kitle olması nedeniyle oyunlarımızı kitlenin tamamına oynayamamamız, miting alanına yakın olan bölgelerde ses ve sıkışıklıktan dolayı oyun oynarken yaşadığımız güçlükler olmuştur Bu nedenle oyunun oynayacağı yerin sabit bir yer olacağı ve kortejlerin önümüzden akabileceği bir yöntem bulmayı düşündük. Duvar oyunu bu fikirden çıktı. Oyunda 3X5 ebatlarında bez bir arka fon temel olarak kullanılmaktadır.

Bez üzerinde resmedilen kapitalizmin İnsanlık üzerinde yaptığı yıkım ve yabancılaşmadır.

Ayrıca bezin içine ve çeşitli yerlerine değişik insan tipleri yerleştirilmiştir. Bunlar,(2)Bir elimde cımbız bir elimde ayna umurumda mı sanki dünya diyen genç kızımız, (3) ihbarcı vatandaş(gördüğü her şüpheli hareketi uygun mercilere bildirmeyi kendine vazife sayar) (4)durmadan televizyon seyreden ve önündeki tepsiden tüketen bir adam ve tepsiyi tutan bir işçi ve bu işçinin önünde bir elma iple bağlı ama bir türlü ulaşamıyor elmaya (5) Ve bu resmin dışında yer alan ama resme hortumlarla mahkûm olan kent yoksulları (1) Medya parlamento gibi devletin ideolojik aygıtlarını temsil eden ve bu dünyanın yaşanabilir olduğunu vaaz eden soytarımız ve tüm bu düzen hortumlarla birbirine bağlıdır ve hortumların ucu da yoksulların karnına. Ve tüm bu düzeneğin sorumlusu para kafalı bir adam; kapitalizm(soldaki resim)

oyun bir kortejin geçiş süresi uzunluğuna eş birkaç mizansenin her kortejde tekrarlanması şeklinde oynanır Soytarı harikalar sirkinin çeşitli sakinlerini anons eder. Onlar da birkaç söz ve jest ile kendilerini tanıtırlar Soytarı elindeki kuklalar ile gündelik hayatı katlanabilir kılan(!) bir takım yanılsamalardan bahseder. Bu kısa zamanda çok çalışıp zengin olmaktır ya da televizyondaki ihtişamlı yaşamın bir gün bizi de bulacağı yalanıdır tek bir koşul vardır bunun için oyunu kurallarıyla oynamak. Mizansenin sonlarına doğru davul sesleri ile beraber yoksullarda bir hareketlenme başlar. Bez tüm sakinleri ile bir sarsılma yaşar. Soytarı bu yaşanan kriz için yeni yalanlar bulur. Kriz atlatılmıştır ama yalnızca bu seferlik…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oyun Tarihi: 

Mayıs, 2002